Menu Zamknij

Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej (przedsiębiorstwa)

Czy można odziedziczyć jednoosobową działalność gospodarczą?

W pierwszej kolejności trzeba wskazać, że jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona jest pod nazwiskiem jej właściciela. Działalność nie posiada swojego odrębnego majątku, więc jej majątek równoważny jest z majątkiem właściciela działalności.

Problem dziedziczenia jednoosobowej działalności gospodarczej występował od dawna - nie było to nigdzie uregulowane. Możliwość taką wprowadzono prawnie dopiero w 2018 r. w ustawie o zarządzie sukcesywnym, która dotyczy tylko jednoosobowych działalności gospodarczych. Ustawa umożliwia kontynuowanie działalności po śmierci jej właściciela, przez tzw. zarządcę sukcesywnego. Działalność taka, nawet po śmierci pierwotnego właściciela zachowuje ciągłość wszelkich rozliczeń (umów), koncesji, pozwoleń, numer NIP i REGON, ważność umów o pracę itp.

By móc skorzystać z ciągłości działalności gospodarczej po śmierci jej właściciela, musi on jeszcze za życia powołać zarząd sukcesywny, który będzie zarządzał przedsiębiorstwem po jego śmierci.

Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej (przedsiębiorstwa)

Dobry adwokat
od dziedziczenia działalności
gospodarczej w Poznaniu

Jak powołać zarządcę sukcesyjnego?

W celu ustanowienia zarządu osoba prowadząca działalność powinna powołać zarządcę sukcesyjnego w formie pisemnej (za jego pisemną zgodą) oraz dokonać wpisu do CEIDG o fakcie jego powołania.  Jeśli przedsiębiorca nie ustalił zarządu sukcesyjnego za życia to później zarządcę takiego może powołać za zgodą osób, którym łącznie przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku większy niż 85/100 małżonek przedsiębiorcy, któremu ma udział w przedsiębiorstwie w spadku lub osoba, która przyjęła zapis windykacyjny, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo albo udział w przedsiębiorstwie. Mają one na to 2 miesiące od śmierci przedsiębiorcy.

Przedsiębiorstwo w spadku obejmuje składniki materialne i niematerialne, dzięki którym możliwe jest wykonywanie danej działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, które stanowi jego mienie w chwili śmierci.

Dziedziczenie przedsiębiorstwa

Od dnia śmierci właściciela staje się ono własnością zarządcy sukcesywnego. Właścicielem przedsiębiorstwa w spadku może być:

  • spadkobierca ustawowy, testamentowy,
  • małżonek przedsiębiorcy (gdy przedsiębiorstwo w całości stanowiło mienie małżonków),
  • nabywca udziału w przedsiębiorstwie- osoba, która kupiła przedsiębiorstwo po śmierci przedsiębiorcy od jego spadkobiercy lub małżonka.

Zarządca sukcesyjny prowadzi przedsiębiorstwo w spadku, działa we własnym imieniu, lecz na rzecz właścicieli przedsiębiorstwa w spadku i ma dostęp do konta bankowego zmarłego przedsiębiorcy. Co ważne, zarządcę sukcesyjnego do CEIDG zgłasza notariusz już w kolejnym dniu roboczym po jego ustanowieniu.  Zarządca sukcesyjny od dnia swojego ustanowienia wykonuje wszystkie obowiązki i prawa zmarłego przedsiębiorcy, a firmę prowadzi pod tą samą nazwą z dodaniem „ przedsiębiorstwo w spadku”.

Zarząd sukcesyjny może być ustalony na 2 lata, z maksymalną możliwością przedłużenia przez sąd do lat 5.  Zysk uzyskany z prowadzenia działalności wypłacany jest w odpowiedniej wysokości właścicielom przedsiębiorstwa w spadku przez zarządcę sukcesyjnego.

Zapisanie przedsiębiorstwa w testamencie – czy jest możliwe?

Jak już wspomniano, przedsiębiorstwo w spadku obejmuje składniki materialne i niematerialne. Jednocześnie należy liczyć się z tym, że w braku rozrządzenia testamentowego przedsiębiorcy, składniki te będą podlegać dziedziczeniu na zasadach ogólnych. To z kolei rodzi obawę, że jeśli do spadku zostanie powołanych kilka osób, może dojść do „rozbicia” przedsiębiorstwa na części w ramach działu spadku. Dlatego też, przedsiębiorca powinien rozważyć sporządzenie testamentu, w którym powoła on daną osobę (która zgodnie z jego wolą ma w przyszłości kontynuować prowadzenie działalności) do składników przedsiębiorstwa lub ustanowi na jej rzecz zapis windykacyjny. Przy czym, należy mieć na uwadze, że spadkobierca nie może odziedziczyć firmy, numerów ewidencyjnych, koncesji czy zwolnień. A zatem, by skorzystać z ciągłości działalności gospodarczej po śmierci właściciela, wciąż zachodzi potrzeba powołania zarządu sukcesyjnego. 

Czy zarządca sukcesyjny może zamknąć firmę?  

Zarządca prowadzi przedsiębiorstwo do momentu ustalenia właścicieli przedsiębiorstwa w spadku i wydania im przedsiębiorstwa spadku, ewentualnie do dokonania działu spadku i przekazania przedsiębiorstwa w spadku osobom, które je nabyły. Zarządca sukcesyjny nie ma kompetencji by zamknąć firmę. To właściciele przedsiębiorstwa decydują o tym, czy chcą oni kontynuować działalność gospodarczą po śmierci przedsiębiorcy.

adwokat Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat
dr Agata Koschel-Sturzbecher

Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech. Od 2015 roku, nieprzerwanie, prowadzi praktykę adwokacką. Członkini Wielkopolskiej Izby Adwokackiej.

Wolne chwile poświęca pracy samorządowej - pełni funkcję zastępcy członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu oraz członka Komisji ds. wykonywania zawodu ORA. Jest również członkinią Komisji ds. Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA. Jest przedstawicielką Naczelnej Rady Adwokackiej w Zespole do współpracy przy realizacji zadań związanych z koordynacją systemu uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych w Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie.

Pełni funkcję  arbitra przy Wielkopolskim Sądzie Arbitrażowym oraz jest Mediatorem w Centrum Mediacji przy Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej w Poznaniu oraz w Centrum Mediacyjnym przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Prowadzi sprawy w  języku niemieckim i angielskim.

Doświadczony zespół

Agata Koschel - Sturzbecher - adwokat zachowek Poznań
Alicja Jujeczka - adwokat zachowek Poznań
Ewelina Pawlak - adwokat zachowek Poznań
Weronika Kozłowska - adwokat zachowek Poznań

dr Agata Koschel-Sturzbecher
Adwokat

Alicja Jujeczka
Adwokat

Ewelina Pawlak
Prawnik

Weronika Kozłowska
Prawnik