Menu Zamknij

Sprawy spadkowe Poznań

Adwokat od spraw spadkowych

Nasza Kancelaria w Poznaniu specjalizuje się m.in. w prowadzeniu spraw spadkowych i związanych z dziedziczeniem zarówno ustawowym, jak i testamentowym. Sprawy spadkowe są trudne zarówno ze względu na często skomplikowany i niejasny stan faktyczny, ale także z uwagi na duże zaangażowanie emocjonalne uczestników postępowania, gdyż śmierć bliskich to smutny i trudny moment w życiu. Trzeba jednak pamiętać, że bliscy mogą po sobie pozostawić pokaźny majątek, ale także i długi. Dlatego warto zainteresować się ochroną najbliższych jeszcze za życia. W tym z pewnością pomoże doświadczony adwokat, który doradzi jakie kroki należy podjąć. Nasza Kancelaria pomaga także w sporządzeniu testamentu, by był on ważny w świetle prawa i wielokrotnie stanowi podstawę wszczęcia sprawy spadkowej. Głównie pracujemy w Poznaniu, jednak często prowadzimy też sprawy w okolicach, na terenie województwa wielkopolskiego i sąsiednich, a wyjątkowo również na terenie całego kraju.

Sprawy spadkowe Poznań

Prowadzenie spraw spadkowych

Podejmujemy się prowadzenia nawet najbardziej skomplikowanych spraw spadkowych. Zawsze szukamy rozwiązań, które będą jak najbardziej korzystne dla naszych Klientów. Bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw spadkowych pozwala na opracowanie strategii, która skutkować będzie dużą szansą pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy w sądzie. Jeśli więc szukasz konkretnego i fachowego adwokata do prowadzenia sprawy spadkowej lub potrzebujesz prawnika, który wyjaśni Ci zawiłość przepisów prawa spadkowego, zapraszamy do kontaktu.

Jeśli szukają Państwo sprawdzonej Kancelarii do sprawy spadkowej w mieście Poznań, zapraszamy.
Jesteśmy do dyspozycji.

Sprawy spadkowe – koszty

Pierwszym krokiem w sprawach spadkowych jest stwierdzenie nabycia spadku. Może to nastąpić przez sporządzenie u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia bądź w drodze wydania postanowienia przez sąd.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku opłaca się w kwocie 100 zł. Ponadto należy uiścić opłatę za wpis w rejestrze spadkowym w kwocie 5 zł. W zależności od przebiegu postępowania, może pojawić się też konieczność uiszczenia innych opłat.
Po stwierdzeniu nabycia spadku najczęściej należy dokonać działu spadku. Wniosek o dział spadku kosztuje 500 zł, a jeśli obejmuje on zgodny projekt działu spadku – 300 zł. Jeśli wniosek o dział spadku jest połączony z wnioskiem o zniesienie współwłasności, to opłaca się go w kwocie 1000 zł, zaś w razie zgodnego projektu działu spadku i zniesienia współwłasności – 600 zł.

Prowadzenie sprawy spadkowej po rodzicach

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może zostać złożony przez każdą osobę, która ma w tym interes. Zazwyczaj dziecko zmarłego ma interes w złożeniu takiego wniosku, ponieważ nawet jeśli nie zostało powołane do spadku, to zazwyczaj ma uprawnienie do zachowku.
W przypadku dziedziczenia testamentowego, spadkobiercami są osoby, które wskazał w testamencie spadkodawca. Natomiast jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, to krąg osób, które po nim dziedziczą, wynika z ustawy. W przypadku, gdy zmarły miał dzieci, to oprócz nich może dziedziczyć tylko małżonek zmarłego – chyba że któreś z dzieci spadkodawcy w momencie jego śmierci już nie żyło, wówczas przypadający mu udział przechodzi na jego dzieci, a więc na wnuki spadkodawcy

Sprawa spadkowa – krok po kroku

Aby rozpocząć postępowanie spadkowe przed sądem, należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. W treści wniosku trzeba wskazać m.in. czy według naszej wiedzy spadkodawca pozostawił testament. Jeśli dysponujemy testamentem, to należy go złożyć w sądzie. Powinniśmy też wskazać osoby, które według naszej wiedzy są spadkobiercami. Wniosek składa się do sądu właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
To, jak potoczy się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku, zależy od różnych czynników, m.in. od ilości spadkobierców i od tego, czy zmarły pozostawił testament. Natomiast po stwierdzeniu nabycia spadku kolejnym krokiem jest zazwyczaj dział spadku, który wymaga złożenia kolejnego wniosku, rozpoczynającego odrębne postępowanie.

Sprawa spadkowa?
Dlaczego warto wybrać naszą Kancelarię?

 Dobrze oceniani
Jesteśmy laureatem licznych
nagród i wyróżnień

 Fachowa wiedza spadkowa
Jesteśmy sprawdzoną Kancelarią
w zakresie spraw spadkowych

 Rozsądne ceny
Sprawa spadkowa w Poznaniu
nie musi być kosztowna

Nagrody i wyróżnienia
naszej Kancelarii
Nagrody dla Kancelarii Koschel Sturzbecher