Menu Zamknij

Polecenie spadkowe

Co to jest polecenie spadkowe?

Polecenie spadkowe to obowiązek określonego działania lub zaniechania, który spadkodawca nakłada w testamencie na spadkobiercę lub zapisobiorcę. Polecenie jest to więc taki zapis testamentowy, który nie wiąże się z otrzymaniem jakiejś korzyści finansowej. Wśród przykładów poleceń spadkowych można wymienić: obowiązek opieki nad chorym członkiem rodziny, przygotowanie pogrzebu spadkodawcy, podjęcie nauki, powstrzymanie się od kontaktów z określoną osobą.

Kto może żądać wykonania polecenia spadkowego?

Wykonania polecenia spadkowego może żądać każdy ze spadkobierców, a także wykonawca testamentu – z wyjątkiem sytuacji, gdy polecenie ma wyłącznie na celu korzyść obciążonego poleceniem. Jeśli polecenie ma na celu interes społeczny, wykonania polecenia może żądać również właściwy organ państwowy. Spadkodawca nie może upoważnić innych osób, niż wskazane, do żądania wykonania polecenia. Co istotne, osoba spoza tego kręgu nie ma prawa żądania wykonania polecenia nawet wówczas, gdy skutkowałoby to korzyścią na jej rzecz.

Polecenie spadkowe

Co jeśli osoba obciążona poleceniem nie wykona go?

Jeśli osoba obciążona poleceniem nie wykona go, nie skutkuje to utratą przez nią przysługującego jej spadku lub zapisu. Natomiast jeżeli osoba, na której rzecz został uczyniony w testamencie zapis z obowiązkiem wykonania polecenia, nie chce lub nie może być zapisobiorcą, spadkobierca zwolniony od obowiązku wykonania takiego zapisu powinien w braku odmiennej woli spadkodawcy wykonać polecenie.

Czy polecenie spadkowe zawsze jest ważne?

Aby polecenie było wiążące, ważny musi być cały testament – nie może więc występować żadna z przyczyn, które powodują jego nieważność, np. sporządzenie testamentu w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli bądź pod wpływem groźby. Również samo polecenie musi być ważne – nieważność ma miejsce m.in. w sytuacji, gdy polecenie jest niemożliwe do wykonania lub sprzeczne z ustawą bądź zasadami współżycia społecznego.

adwokat Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat
dr Agata Koschel-Sturzbecher

Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech. Od 2015 roku, nieprzerwanie, prowadzi praktykę adwokacką. Członkini Wielkopolskiej Izby Adwokackiej.

Wolne chwile poświęca pracy samorządowej - pełni funkcję zastępcy członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu oraz członka Komisji ds. wykonywania zawodu ORA. Jest również członkinią Komisji ds. Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA. Jest przedstawicielką Naczelnej Rady Adwokackiej w Zespole do współpracy przy realizacji zadań związanych z koordynacją systemu uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych w Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie.

Pełni funkcję  arbitra przy Wielkopolskim Sądzie Arbitrażowym oraz jest Mediatorem w Centrum Mediacji przy Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej w Poznaniu oraz w Centrum Mediacyjnym przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Prowadzi sprawy w  języku niemieckim i angielskim.

Doświadczony zespół

Agata Koschel - Sturzbecher - adwokat zachowek Poznań
Alicja Jujeczka - adwokat zachowek Poznań
Ewelina Pawlak - adwokat zachowek Poznań
Weronika Kozłowska - adwokat zachowek Poznań

dr Agata Koschel-Sturzbecher
Adwokat

Alicja Jujeczka
Adwokat

Ewelina Pawlak
Prawnik

Weronika Kozłowska
Prawnik