Menu Zamknij

Powołanie do spadku

Powołanie do spadku - co to znaczy?

Przez powołanie do spadku rozumie się wejście spadkobierców w prawa i obowiązki spadkodawcy. Powołanie do spadku może nastąpić na dwa sposoby: w drodze testamentu oraz na podstawie ustawy. Jeśli spadkodawca sporządził ważny testament, w którym wskazał kto ma być spadkodawcą, to powołanie do spadku następuje w drodze testamentu. W przeciwnym razie, powołanie do spadku następuje w drodze ustawy – a więc to przepisy decydują, kto w danym przypadku będzie dziedziczył.

Powołanie do spadku może nastąpić częściowo w drodze testamentu, a częściowo z ustawy – ma to miejsce w sytuacji, gdy testament dotyczy jedynie części majątku spadkodawcy. Wówczas co do pozostałego majątku następuje dziedziczenie ustawowe.

 

powołanie do spadku

Kto informuje o powołaniu do spadku?

Nie ma żadnej podstawy prawnej, która nakazałaby organom państwowym informować spadkobierców o śmierci spadkodawcy, po którego śmierci będą uprawnieni do spadku. Co istotne, spadkobiercy mają 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedzieli się o prawie do spadku, żeby spadek przyjąć lub odrzucić. Czyli może zdarzyć się tak, że sześciomiesięczny termin będzie zaczynać swój bieg dla każdego ze spadkobierców w innych datach. Problemem może być sytuacja, gdy zmarły nie utrzymywał żadnych kontaktów z członkami rodziny, wtedy może być tak, że dostęp do tej informacji będzie utrudniony. Nierzadko postępowania spadkowe trwają długie lata, ponieważ członkowie rodziny poszukują pozostałych członków rodziny, którzy z mocy prawa są spadkobiercami.

Powołanie do spadku małżonków

Jeżeli małżonek coś dziedziczy, to przedmiot majątkowy nabyty w drodze dziedziczenia wchodzi do jego majątku osobistego. Zasada ta obowiązuje również wtedy, gdy spadkodawca powoła do spadku oboje małżonków. Odziedziczone przedmioty nie wejdą więc do majątku wspólnego małżonków, ale każdy z nich stanie się współwłaścicielem tych przedmiotów w częściach ułamkowych.

Powołanie do spadku przez sąd

Powołanie do spadku może nastąpić w drodze testamentu albo na podstawie ustawy. Natomiast niezależnie od sposobu powołania do spadku, musi dojść do stwierdzenia nabycia spadku. Nabycie spadku może nastąpić w drodze sporządzenia u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia, ale w takim przypadku konieczna jest obecność wszystkich spadkobierców oraz brak wątpliwości u kogokolwiek z nich co do tego, kto dziedziczy i w jakiej części.
Częściej jednak sprawy spadkowe nie są takie proste, w związku z czym niezbędne jest wówczas postępowanie przed sądem. Sąd ustala jaki jest krąg spadkobierców, czy spadkodawca pozostawił testament oraz ustala wszelkie inne kwestie niezbędne do stwierdzenia nabycia spadku.

Kiedy następuje powołanie do spadku?

Z chwilą śmierci spadkodawcy (otwarcia spadku) spadkobiercy na podstawie przepisów ustawy wchodzą  w ogół praw i obowiązków wchodzących w skład spadku. Czyli mówiąc pokrótce, w momencie śmierci spadkodawcy wszystkie jego prawa i obowiązki, które posiadał za życia o charakterze majątkowym- cywilnoprawnym automatycznie wchodzą w skład spadku. Spadek taki stanowi masę majątkową, której ewentualny podział, a także już samo przekazanie spadkobiercom podlega przepisom kodeksu cywilnego- przepisom spadkowym. Co ważne, stan spadku ustala się na moment otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Po otwarciu spadku istnieje możliwość spisania inwentarza spadku lub wykazu inwentarzu spadku.

Zapis a powołanie do spadku

Oprócz powołania do spadku, testament może obejmować również inne rozporządzenia. Jednym z nich jest zapis, czyli zobowiązanie spadkobiercy ustawowego lub testamentowego do spełnienia świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Ta oznaczona osoba – zapisobiorca – nie zostaje powołana do dziedziczenia, a jedynie otrzymuje określone świadczenie majątkowe. Nie ponosi więc odpowiedzialności za długi spadkowe.
Przepisy przewidują też możliwość zawarcia w testamencie tzw. zapisu windykacyjnego. Jest to takie rozporządzenie spadkodawcy, na skutek którego określona osoba nabywa z chwilą otwarcia spadku przedmiot zapisu.

Dowiedz się więcej

Jeśli szukają Państwo sprawdzonej Kancelarii do sprawy spadkowej w mieście Poznań, zapraszamy.
Jesteśmy do dyspozycji.

adwokat Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat
dr Agata Koschel-Sturzbecher

Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech. Od 2015 roku, nieprzerwanie, prowadzi praktykę adwokacką. Członkini Wielkopolskiej Izby Adwokackiej.

Wolne chwile poświęca pracy samorządowej - pełni funkcję zastępcy członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu oraz członka Komisji ds. wykonywania zawodu ORA. Jest również członkinią Komisji ds. Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA. Jest przedstawicielką Naczelnej Rady Adwokackiej w Zespole do współpracy przy realizacji zadań związanych z koordynacją systemu uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych w Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie.

Pełni funkcję  arbitra przy Wielkopolskim Sądzie Arbitrażowym oraz jest Mediatorem w Centrum Mediacji przy Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej w Poznaniu oraz w Centrum Mediacyjnym przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Prowadzi sprawy w  języku niemieckim i angielskim.

Doświadczony zespół

Agata Koschel - Sturzbecher - adwokat zachowek Poznań
Alicja Jujeczka - adwokat zachowek Poznań
Ewelina Pawlak - adwokat zachowek Poznań
Weronika Kozłowska - adwokat zachowek Poznań

dr Agata Koschel-Sturzbecher
Adwokat

Alicja Jujeczka
Adwokat

Ewelina Pawlak
Prawnik

Weronika Kozłowska
Prawnik