Menu Zamknij

Spis / wykaz inwentarza spadku

Kiedy wykonuje się spis lub wykaz inwentarza spadku?

W sytuacji, gdy spadkobierca przyjął spadek, bez znaczenia czy z dobrodziejstwem inwentarza - poprzez złożenie oświadczenia lub testamentu, czy z mocy prawa, jeśli ma obawy co do długów będących częścią spadku, powinien zrobić tzw. spis lub wykaz inwentarza spadku. Na uwadze bowiem trzeba mieć, że już samo przyjęcie spadku pozwala wierzycielom spadkodawcy na dochodzenie długów spadkowych, dlatego w gestii spadkobiercy powinno być sporządzenie spisu inwentarza lub złożenia wykazu inwentarza.

Spis inwentarza spadku dokonuje się u komornika na podstawie postanowienia sądowego o sporządzeniu spisu inwentarza, na wniosek osoby, która uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, zapisobiercą lub wykonawcą testamentu lub, że jest uprawniona do zachowku, bądź jest wierzycielem posiadającym dowód należności przeciwko spadkodawcy. Wniosek może też być złożony komornikowi, który to z kolei zawiadamia sąd spadku, który wydaje postanowienie w przedmiocie spisu inwentarza. Sąd wyda zarządzenie ogłoszenia o wydaniu postanowienia o sporządzeniu spisu inwentarza, a ogłoszenie będzie umieszczone na stronie internetowej oraz na tablicy ogłoszeń sądu spadku.

Spis / wykaz inwentarza spadku

Adwokat od
spraw spadkowych

Poznań

Co zawiera spis inwentarza spadku?

W spisie inwentarza spadku komornik ustala przedmioty należące do spadku i przedmioty zapisów windykacyjnych wraz z podaniem ich wartości, a także długi spadkowe ze wskazaniem ich wysokości. Wartość przedmiotów wchodzących w spadek i przedmioty zapisów windykacyjnych ustala się według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a wysokość długów- wg stanu z chwili otwarcia spadku.

Po wykonaniu postanowienia sądowego o sporządzeniu spisu inwentarza akta są przesyłane do sądu spadku (sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy). W sytuacji, gdy później ujawni się przedmiot należący do spadku, przedmiot zapisu windykacyjnego lub dług spadkowy, który nie był zamieszczony w spisie inwentarza, sąd wydaje postanowienie o sporządzeniu uzupełnionego spisu inwentarza.

W związku ze sporządzeniem spisu inwentarza przez komornika należy liczyć się z kosztami sądowymi i komorniczymi, a także z ewentualnymi wycenami dokonanymi przez biegłych rzeczoznawców.

Wykaz inwentarza

Z kolei wykaz inwentarza to dokument o charakterze prywatnym, który sporządzany jest przez spadkobiercę, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza na urzędowym formularzu w sytuacji, gdy spadek był przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Wykaz może też sporządzić zapisobierca windykacyjny lub wykonawca testamentu. Wykaz inwentarza spadku składa się w sądzie lub przed notariuszem. Sąd właściwy do przechowywania inwentarza to sąd spadku i jest on też odpowiedzialny za ustalenie, czy wykazy inwentarza zostały już złożone i o jakiej treści. Fakt złożenia wykazu inwentarza jest powszechnie jawny.

Wykaz inwentarza spadku ujawnia przedmioty należące do spadku, przedmioty zapisów windykacyjnych z podaniem ich wartości (wg stanu i cen z chwili otwarcia spadku). Podobnie jak w spisie inwentarza, wykaz inwentarza też może być uzupełniony, gdy pominięto którekolwiek z przedmiotów, długów, czy zapisów windykacyjnych spadku.

Co ważne, spadkodawca dochowujący należytej staranności może też zwrócić się do właściwych organów i urzędów z zapytaniem o zaległości, do ZUS, do administracji mieszkania, do urzędu skarbowego, do banków itp. - czy spadkodawca miał jakiekolwiek zaległości w płatnościach. Spadkobierca, który złożył wykaz inwentarza spłaca długi spadkowe zgodnie z treścią tego wykazu.

Jeśli sporządzono zarówno spis inwentarza, jak i wykaz inwentarza to w sytuacji, gdy pojawią się rozbieżności co do ich treści, obowiązuje treść spisu inwentarza.

Kto może zrobić spis inwentarza?

Co do zasady, o sporządzenie spisu inwentarza majątku spadkowego może wystąpić spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, zapisobierca windykacyjny, a nawet wykonawca testamentu. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ma miejsce wtedy, gdy spadkobierca oświadcza przed sądem lub notariuszem, że chce przyjąć po zmarłym spadek z dobrodziejstwem inwentarza i zrobi to w terminie - 6 miesięcy od daty śmierci spadkodawcy. Taki skutek przyjęcia spadku nastąpi obecnie także wtedy, gdy spadkodawca nie złoży takiego oświadczenia w określonym terminie. Osoba uprawniona z tytułu zapisu windykacyjnego to zapisobierca windykacyjny. Z kolei wykonawca testamentu to osoba, która została wyznaczona przez spadkodawcę, najczęściej w testamencie, do wykonania postanowień zawartych w spisanej ostatniej woli.

Spis inwentarza - i co dalej?

Komornik, który sporządził spis inwentarza przesyła do sądu spadku akta sprawy. W przypadku, gdy ujawniony zostanie przedmiot należący do spadku, przedmiot zapisu windykacyjnego lub dług spadkowy niezamieszczony w spisie inwentarza - sąd wyda postanowienie o sporządzeniu uzupełniającego spisu inwentarza. Każda ze stron postępowania spadkowego będzie mogła zapoznać się z treścią wykonanego przez komornika spisu inwentarza. Wartość przedmiotów należących do spadku i przedmiotów zapisów windykacyjnych komornik ustala według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a wysokość długów spadkowych - według stanu z chwili otwarcia spadku.

Ile kosztuje spis inwentarza?

Zgodnie z przepisami, koszty spisu inwentarza co do zasady ponosi osoba, która złożyła wniosek o sporządzenie tego spisu. Co istotne, nie ma jednej stałej kwoty opłaty od takiego wniosku - oblicza się ją według stawki godzinowej. Może tak się zdarzyć, że w przypadku, gdy do spadku należy nieruchomość lub przedsiębiorstwo, komornik powoła wtedy biegłego w celu sporządzenia opinii co do wyceny tej nieruchomości lub firmy. Koszt takiej opinii również będzie pokryty przez wnioskodawcę. Opłata taka może się więc wahać od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy (np. w przypadku dużej liczby nieruchomości wchodzących w skład spadku).

Czy trzeba robić spis inwentarza?

Co do zasady sporządzenie spisu inwentarza nie jest konieczne. Jednak każda osoba, która przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza powinna zabiegać o to, by sporządzony został spis inwentarza bądź wykaz inwentarza, bowiem leży to w jej interesie. Takie dokumenty stanowią podsumowanie całego majątku spadkodawcy - zawiera się tam także informacje o długach, jakie spadkodawca zawierał, co jest dla spadkobiorców informacją bardzo cenną. Na uwadze należy mieć, że w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi do wartości ustalonego w wykazie inwentarza lub spisie stanu czynnego spadku.

adwokat Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat
dr Agata Koschel-Sturzbecher

Studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą w Niemczech. Od 2015 roku, nieprzerwanie, prowadzi praktykę adwokacką. Członkini Wielkopolskiej Izby Adwokackiej.

Wolne chwile poświęca pracy samorządowej - pełni funkcję zastępcy członka Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu oraz członka Komisji ds. wykonywania zawodu ORA. Jest również członkinią Komisji ds. Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA. Jest przedstawicielką Naczelnej Rady Adwokackiej w Zespole do współpracy przy realizacji zadań związanych z koordynacją systemu uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych w Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie.

Pełni funkcję  arbitra przy Wielkopolskim Sądzie Arbitrażowym oraz jest Mediatorem w Centrum Mediacji przy Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej w Poznaniu oraz w Centrum Mediacyjnym przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Prowadzi sprawy w  języku niemieckim i angielskim.

Doświadczony zespół

Agata Koschel - Sturzbecher - adwokat zachowek Poznań
Alicja Jujeczka - adwokat zachowek Poznań
Ewelina Pawlak - adwokat zachowek Poznań
Weronika Kozłowska - adwokat zachowek Poznań

dr Agata Koschel-Sturzbecher
Adwokat

Alicja Jujeczka
Adwokat

Ewelina Pawlak
Prawnik

Weronika Kozłowska
Prawnik